Playlist
Stinné stránky života obyčejných lidí stojí na počátku policejních případů, o nichž vypráví komisař Bartošek a propojuje tak osudy sebe a svých kolegů s osudy propuštěného vězně, ukradeného kojence, oloupeného plukovníka, bratra, který se dopustil zločinu na vlastní sestře a nakonec i sedminásobného vraha u božího soudu.Popis filmu Čapkovy povídkyKdyž v roce sáhli filmaři poprvé po Čapkových Povídkách z jedné a druhé kapsy neměl režisér Mac Frič ve spolupráci se scenáristou Františkem Vlčkem a Jaroslavem Žákem lehkou práci - vybrali pět povídek: Propuštěný, Případ s dítětem, Balada o Juraji Čupovi, Ukradený spis a Poslední soud. První je o podmínečně propuštěném trestanci, ve druhé policejní komisař hledá pachatele uneseného dítěte, a poznává, jak těžké je mezi navlas si podobnými nemluvňaty najít to pravé. Třetí je sugestivním... vyprávěním o náboženském fanatikovi, který z božího příkazu zabil a jde se ve sněhové vánici udat na četnickou stanici. Ve čtvrté pátrá inspektor Pištora po bytovém zloději, který omylem ukradl tajné spisy generálního štábu, a v poslední povídce se dozvíme, že jestli je na některé hříšníky pozemská spravedlnost krátká, trestu stejně neujdou.
Filmová publicistika.Dlouhý popis pořadu KinosálV pořadu o nových filmech v kinech každý týden informujeme o nejzajímavějších a nejočekávanějších titulech v naší distribuci. V krátkých reportážích se zaměříme na zákulisí vzniku filmů, kuriozity z natáčení a výpovědi tvůrců. Přineseme rozhovory s českými a slovenskými filmaři, kteří v našich končinách stále více natáčejí své autorské projekty, a zachytíme jejich tvůrčí atmosféru.
V televizní dramatizaci podle vlastní předlohy se její autor spisovatel Norbert Frýd inspiroval skutečnou událostí - tragickým osudem herečky Anny Letenské. V roce 1944 je populární filmová herečka Hlínová zatčena gestapem za to, že poskytla útočiště člověku z odboje. Filmový producent ji pomocí svých styků s nacisty vyreklamuje, aby mohl dotočit roztočený film. Těsně před posledním natáčecím dnem herečka Hlínová pochopí, že je neustále střežena a chce utéct. Je však znovu zatčena. Odchází... do vězení s pocitem lítosti, že její postoj proti okupantům nebyl aktivnější. Popis filmu Kat nepočkáVe filmovém ateliéru se natáčejí poslední scény kabaretní operety, když se mezi přítomnými roznese, že hlavní hvězda Karla Hlinová byla zatčena Gestapem. Zavládne strach, zděšení i obavy, ale producent Stanislav Dragant si ví rady. Využije svých známostí a Karla je druhý den propuštěna - natáčení může pokračovat. Známá herečka se však nemůže zbavit hrozivého pocitu, že je sledována a další akce nacistů bude následovat, byť ji Dragant se svým přítelem, německým obchodníkem Planettou,... opakovaně ujišťuje o opaku. Mezitím je zatčen maskér Novák a podezření padne právě na Karlu. Jen ona však ví , že právě na Novákovu žádost pomohla neznámému muži - nepříteli Říše, ale nemůže to veřejně ventilovat. Také její byt je pořád zapečetěn, Hlinová je vlastně povinně ubytována v mimopražském penziónu. Pohledný Němec se jí mezitím věnuje až příliš, opereta je těsně před dokončením a všichni - herečka, producent i obchodník jedou před závěrečným natáčecím dnem oslavovat do onoho malého penziónu za Prahu. Jenže tady si herečka z drobných, ale do očí bijících událostí, poskládá tragickou mozaiku - byla propuštěna jen kvůli dokončení hudebního projektu, do kterého Dragant vložil spoustu peněz. Obrovský strach a pud sebezáchovy ji nutí z hotelu uprchnout a v ranních hodinách si stopne řidiče nákladního vozu, který ji doveze až do Prahy. Poprosí domovnici, která jí poklízí, aby jí půjčila náhradní klíč od bytu a chce si sbalit nejnutnější věci. Společníci z hotelu jí však jsou v patách a teprve tváří v tvář oběma se dovídá syrovou a krutou pravdu - čeká ji smrt a producent Stanislav to věděl celou dobu. Sympatický nápadník Planetta se změní v nelítostného gestapáka.
Životopisné drama o Karlu Čapkovi začíná příjezdem gestapáckého komanda ke spisovatelově vile na Vinohradech. Muži v kožených kabátech se dozvídají, že literát před třemi měsíci zemřel. Další epizody rekapitulují události ze soumraku Čapkova života i z jeho dětství. Zobrazují poměry v redakci Lidových novin a setkání takzvaných ?pátečníků?, na něž docházel i prezident Masaryk. Film zachycuje také ohlas Čapkových dramat, vztahy s bratrem Josefem a inspirativní manželství s Olgou... Scheinpflugovou. Líčí i starosti o ohrožení demokracie, vzedmutí národní hrdosti během mobilizace i pomnichovské štvanice od anonymních hulvátů.